Pirmojo trimestro pagrindai
Pirmasis nėštumo trimestras tęsiasi nuo 1 iki 12 nėštumo savaitės. Nors vaikelio laukimas yra vienas iš gražiausių ir labiausiai jaudinančių gyvenimo laikotarpių, nemaža dalis nėščiųjų (ypač besilaukiančių pirmą kartą) susiduria su įvairiais išbandymais, organizmui bandant prisitaikyti prie jame vykstančių pokyčių.
Pirmą kartą apsilankyti pas Medicija klinikos gydytoją rekomenduojama 7–12 nėštumo savaitę. Pirmojo vizito metu gydytojas daugiausiai laiko skiria anamnezei, kad susirinktų informaciją apie nėščiosios sveikatos būklę ir galėtų įvertinti galimas nėštumo rizikas. Apsilankymo pas gydytoją metu matuojamas kraujospūdis, paskiriami reikalingi tyrimai, apskaičiuojamas nėščiosioms kūno masės indeksas (KMI), vėliau padėsiantys sekti svorio prieaugį viso nėštumo metu. Nėščiąją prižiūrintis gydytojas gali paskirti vartoti folio rūgštį (vitaminą B), reikalingą vaisiaus vystymuisi ir naujų ląstelių susidarymui bei apsaugančią vaisių nuo smegenų ir stuburo vystymosi sutrikimų. Vizito metu gydytojas kartu su nėščiąja aptaria gyvenimo ir darbo sąlygų, nėščiųjų mitybos, žalingų įpročių ir pan. klausimus. Nėščiajai gali būti papildomai rekomenduojama gydytojo odontologo ir gydytojo endokrinologo konsultacija (jei įtariamas nėščiųjų cukrinis diabetas).
Pirmajame nėštumo trimestre būtini šie nėščiųjų tyrimai: bendras kraujo tyrimas, kraujo grupės ir rezus faktoriaus nustatymas, šlapimo ir šlapimo pasėlio tyrimas, taip pat atliekami glikemijos, ŽIV, hepatito B, sifilio tyrimai.
Gali būti, kad per pirmąjį vizitą (11-14 nėštumo savaitę) bus atliktas ankstyvas ultragarso tyrimas arba vaisiaus sprando raukšlės skenavimas, siekiant nustatyti nėštumo savaitę. Jei nėštumas yra didelės rizikos, esant indikacijoms, gali būti atliktas prenatalinis neinvazinis genetinis tyrimas (NIPT).
Pirmajame nėštumo trimestre (nuo 11 iki 13+6 nėštumo savaitės) taip pat atliekamas neinvazinis nėščiųjų kraujo tyrimas PRISCA dėl Dauno bei Edwardso sindromų rizikos vertinimo. Šio tyrimo metu kompiuterinės programos pagalba įvertinama vaisiaus chromosominių ligų ar kitų apsigimimų rizika, atsižvelgiant į keleto biocheminių žymenų koncentracijų reikšmes.
Antrasis trimestras: ką reikia žinoti?
Antrasis nėštumo trimestras trunka nuo 13 iki 28 savaitės pabaigos. Šiuo laikotarpiu rekomenduojami bent du vizitai pas nėštumą prižiūrintį gydytoją.
Už nėštumo priežiūrą atsakingas gydytojas susitikimo metu pamatuos arterinį kraujo spaudimą, paskirs šlapimo tyrimą, atliks gimdos dugno aukščio matavimą ir ultragarsinio tyrimo pagalba įvertins vaisiaus vystymąsi bei jo širdies darbą (nuo 24 nėštumo savaitės). Jei nėščiosios kraujo rezus faktorius Rh (–), o vyro Rh (+), 27-28 savaitę nėščiajai skiriamas Rh D antikūnų nustatymas netiesioginiu Kumbso metodu. Jei nėščiosios kraujyje randama Rh antikūnų, moteris siunčiama į perinatologijos centrą. Jei Rh antikūnų neaptikta, tuomet nėščiąjai 28–32 sav. suleidžiamas anti-D imunoglobulinas.
Trečiojo trimestro pasiruošimas
Trečiasis nėštumo trimestras tęsiasi nuo 29 iki 40 savaitės pabaigos. Šiuo laikotarpiu rekomenduojama apsilankyti pas nėštumą prižiūrintį gydytoją 2–3 kartus. Kaip ir per pirmųjų dviejų trimestrų vizitus, nėštumą prižiūrintis gydytojas patikrins arterinį kraujospūdį, išmatuos gimdos dugno aukštį ir atliks ultragarsinį tyrimą vaisiaus raidai sekti, paskirs kraujo ir šlapimo tyrimus. 32+0 – 34+6 nėštumo savaitę taip pat pat gali būti atliekami tyrimai dėl ŽIV ir sifilio (RPR).
Nėštumui einant į pabaigą, kartu su nėščiąja gydytojas aptaria vaisiaus padėtį, jo judesių stebėjimo ir vertinimo subtilybes, nuo 30-os nėštumo savaitės moteriai yra išduodamas nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas.
Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje įsikūrusiose MEDICIJA klinikose teikiamas pilnas spektras nėštumo priežiūros paslaugų.