Ką reikia žinoti apie pagalbinį apvaisinimą (dirbtinį apvaisinimą)?
Pagalbinis apvaisinimas yra medicininė procedūra, kuri gali padėti poroms susiduriančioms su nevaisingumo problemomis – susilaukti vaikų. Tai yra gana sudėtingas procesas, kuris apima keletą etapų. Jų tikslas – padėti kiaušinėliui susijungti su spermatozoidu ir taip užsimegzti naujai gyvybei.
Kodėl reikalingas pagalbinis apvaisinimas?
Pagalbinio apvaisinimo priežastys gali būti įvairios. Pirmiausia – moters nevaisingumas, kuris gali būti susijęs su ovuliacijos sutrikimais, kiaušidžių problemomis, užsikimšimais kiaušintakiuose ir kt. Arba – vyro nevaisingumas, kuris susijęs su mažu spermos kiekiu, prasta spermos kokybe, sutrikusiu spermos judėjimu ir kt. Deja, pasitaiko tokių atvejų, kai vaisingumo priežastys nėra tiksliai diagnozuojamos, neįmanoma nustatyti – kodėl pora negali susilaukti vaikų.
Pagalbinio apvaisinimo metodai
Priklausomai nuo situacijos – pasiūlomas konkrečiai porai labiausiai tinkamas pagalbinio apvaisinimo (dirbtinio apvaisinimo) metodas. In vitro fertilizacija (IVF) – kai kiaušinėliai išimami iš moters kiaušidžių ir apvaisinami vyro spermatozoidais laboratorijoje. Vėliau perkeliami į moters gimdą. Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI) – kai vienas spermatozoidas įšvirkščiamas tiesiai į kiaušinėlio vidų. Šis metodas taikomas, kai vyro spermos kokybė yra prasta. Arba Intrauterininė inseminacija (IUI) – kuomet vyro sperma specialiai paruošiama ir įšvirkščiama į moters gimdą. Šis metodas tinka, kai vyro spermos kokybė nėra labai prasta, o moters kiaušintakių pralaidumas yra geras.
Pagalbinio apvaisinimo procesas
Pagalbinio apvaisinimo procesas yra individualus ir priklauso nuo pasirinkto metodo bei poros situacijos. Paprastai jis apima diagnozės nustatymą (atliekami išsamūs tyrimai. Tikslas yra nustatyti nevaisingumo priežastį), stimuliaciją (skiriami vaistai, kurie skatina kiaušidžių veiklą ir leidžia subręsti keliems kiaušinėliams), kiaušinėlių surinkimą (atliekama nedidelė operacija, kurios metu kiaušinėliai išimami iš kiaušidžių), apvaisinimo procesą (kiaušinėliai apvaisinami vyro spermatozoidais laboratorijoje), embrionų perkėlimą (apvaisinti kiaušinėliai (embrionai) perkeliami į moters gimdą) ir galiausiai – nėštumo patvirtinimą (po kelių dienų atliekamas kraujo tyrimas, kuris nustato – ar įvyko nėštumas).
Kiek laiko trunka pagalbinio apvaisinimo (dirbtinio apvaisinimo) procesas?
Atsakymas, deja, niekada negali būti konkretus. Dirbtinio apvaisinimo trukmė nėra vienoda visoms poroms ir gali skirtis priklausomai nuo pasirinkto metodo, individualių organizmo ypatumų ir kitų veiksnių.
Kiek laiko trunka dirbtinis apvaisinimas? Tiksliau – jis gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Diagnozė ir tyrimai gali trukti kelias savaites. Stimuliacija trunka 10-14 dienų. Kiaušinėlių surinkimas yra nedidelė chirurginė procedūra, kuri trunka apie 20-30 minučių. Apvaisinimas ir embrionų auginimas ir implantavimas trunka 3-5 dienas. Embrionai perkėliami per kelias minutes, o nėštumas gali būti patvirtinimas tik po 10-14 dienų.
Dirbtinio apvaidinimo trukmę koreguoja ir pasirinktinas metodas. Įvairių metodų (IVF, ICSI ir kt.) trukmė gali skirtis. Taip pat – moters amžius, kiaušinių atsakas į stimuliaciją (jei kiaušidės gerai reaguoja į vaistus – procesas gali būti greitesnis) bei embrionų kokybė (jei embrionai vystosi gerai – gali būti perkeliami anksčiau).
Kiekviena pora yra unikali, todėl ir gydymo procesas gali skirtis. Pagalbinio apvaisinimo sėkmės tikimybė priklauso nuo daugelio veiksnių: amžiaus, nevaisingumo priežasties bei bendros poros sveikatos.
Kviečiame registruotis nevaisingumo konsultacijai ir mes padėsime Jums vaisingumo kelyje.